Zajímavosti, Strana 4

Co na hru Soluna říkají v Říši her?

Malá kombinační hra z velkého vesmíru pro dva hráče.

Deskoherní speciálka HRAS z pasáže Rokoko na Václavském náměstí lokalizovala již poněkolikáté malou rodinnou hru, překvapivě se však nejedná o další kapesní karetku. Pod hrou Soluna z roku 2012 je podepsán designér Bruno Faidutti a umělec Steffen Mühlhäuser. Jde o předělávku Faiduttiho tahového Babylonu z roku 2003.

V modré krabičce na hráče čeká látkový váček, dvanácti oboustranných masivních dřevěných žetonů s vesmírnými tělesy a sedm bodovacích hvězd. Na každé ze svých dvou stran je žeton upraven do podoby jiného ze čtyř možných symbolů – slunce, měsíce, hvězd anebo komety.

Na začátku hry je všech dvanáct žetonů náhodně rozhozeno na stůl a pro danou partii se hraje s odhalenými symboly. Mladší hráč si vybere, zda začne on, či dá přednost soupeři. Hráči se střídají na tahu. Ve svém tahu mohou žetony stohovat na sebe při splnění jednoho z následujících pravidel: buď na sebe položí stejně vysoké sloupce nehledě na symboly, anebo jakkoliv vysoké sloupce, ovšem se shodným symbolem. Kdo nemůže dle těchto pravidel provést další stoh, prohrál. Hraje se vícero partií, a kdo získá čtyři hvězdy, stává se celkovým vítězem.

Zhodnocení hry

Soluna je fungující mikrotahovka, která je vhodná na cesty. Jednu partii odehrajete za pět minut. Kvalita žetonů a zejména jejich povrchová úprava je úchvatná. Ano, někdy hra podléhá náhodě a pořadí hráčů rozhoduje, protože již od počátku hry víte, že vám nemohou vyjít tahy. Ale stává se to málo kdy. Faktem je, že stačí jediná kombinatorická chyba a můžete soupeři odevzdat hvězdu.

Pokud hledáte něco mezi hrou a hlavolamem pro dva, pak Soluna může být cestou ke hvězdám.

Soluna od Říše her

Recenzi od Říše her najdete zde

Recenze jedné z našich nejoblíbenějších karetních her Kariba od Říše her.

Dnes se podíváme na další kapesní karetku, kterou pro vydavatelství Helvetiq navrhl Reiner Knizia a ilustracemi zvířátek doprovodil Felix Kindelan. Českou verzi pak obstarala deskoherní speciálka HRAS.

Po horkém dni se zvířata shromažďují u napajedla. Kdo koho odežene a vychutná si nerušeně doušky vody?

Z kartonového puzzle je sestaveno osmiúhelníkové napajedlo. Hráči dostanou po pěti kartách a střídají se na tahu. Ve svém tahu mohou zahrát jakékoliv množství karet od jednoho druhu zvířete k příslušné straně napajedla. Jakmile se u této strany shromáždí tři a více zástupců daného druhu, odeženou všechny příslušníky druhu nižšího čísla. Výjimkou je jedničková myš, jež v hejně odežene i osmičkové slony. Tyto odebrané karty od přísunu vody si na před sebou položenou hromádku bere hráč, který efekt vyvolal a přiložil (i) třetí kartu. Po dokončení tahu si hráč opět dobere do pěti karet. Kdo má na konci hry po rozebrání dobíracího balíčku nejvíce karet na hromádce, ten zvítězil.

Kariba od Říše her

Kompletní recenzi si můžete přečíst zde

 

 

Hlavolam HANAYAMA TUBE

Právě jsme naskladnili hromadu hlavolamů a přišla nám zbrusu nová pětihvězdičková HANAYAMA TUBE ???? Přijďte si pro tuhle výzvu! (My ji ještě nedali ????). ????????????????????

Hlavolam HANAYAMA TUBE

Deskovka Podfukáři – recenze překvapivě zábavné, svižné karetky

To bylo teda něco! Kdo by to byl čekal, že náš plán na vykradení muzea Louvre půjde jako po másle. Že za jedinou noc třímáme v rukách desítky historických děl, na která se miliony zvědavců chodily jen koukat. Ale dali jsme to a máme vyhráno. Nebo snad ne?

 

Kdepak! Podfukáři vás tak snadno zbohatnout nenechají. Parta to sice byla skvělá, každý zvládl svůj díl práce na jedničku, ale nejste zrovna lety stmelená rodina. Jste zloději a ti mají v popisu práce krást. Když bylo tak snadné udělat muzeum, jak obtížné může být okrást své komplice?

Přesně tak, v Podfukářích na žádnou vloupačku nedojde. Ta už proběhla a nyní je načase rozdělit si kořist. Ne však rovným dílem, neboť si každý chce ukousnout co největší sousto. A tak začíná svižná přebíjená a přetahovaná o ta nejcennější umělecká díla.

Podfukáři

I dělení lupu má svá pravidla

Na dva až pět hráčů čekají čtyři nervydrásající kola, během nichž budete vynášet jednu kartu za druhou a odnášet si drahocenný lup. Pravidla této malé karetní hry od slovutného autora Reinera Knizii jsou pak vskutku triviální.

Vprostřed stolu leží hromádka žetonků s čísly od nuly do pěti, z nichž se trojka třikrát opakuje a pětku najdeme i na jediném žetonu s obrázkem – podobiznou šéfové. Balíček se pak skládá z karet se stejnými čísly a karet se třemi různými efekty.

Jakmile se dostanete na tah, zahrajete jednu z pěti karet z ruky, vyhodnotíte její efekt, doberete novou kartu a hraje další hráč. S pomocí číselné karty získáte žeton ze středu stolu o odpovídající hodnotě, karta šéfové vám dá žeton šéfové, karta chamtivého zloděje vám umožní vzít si libovolný žeton a karta hlídacího psa z vás udělá majitele dřevěné figurky hafana.

Celou recenzi si můžete přečíst zde.

Tucano - recenze karetní hry

Tucano

Tucano je ztělesněním minimalizmu snad ve všech aspektech: je krátká, velmi skladná (snadno strčíte do kapsy) a jednoduchá na pravidla i hratelnost. Ale hlavně je zábavná, i když moc si u ní nezapřemýšlíte. Mohu ji tak doporučit vlastně všem, co hledají nenáročnou, levnou a rychlou zábavu se špetkou škození od čtyř let výše.

Celou recenzi si můžete přečíst zde.

 

Bandido - recenze

Zabraňte “Prckovi” Guzmánovi (aka Bandidovi) v útěku z vězení

Hra kapesní velikosti od švýcarského vydavatele Helvetiq a tvůrce Martina Nedergaarda Andersena (Útěk z blázince, Makroskop) překvapí tím, co se v malinké krabičce skrývá. Celé rodině určená minimalistická hra o kooperaci, komunikaci a strategii, to je Bandido.

Bandido

Podzemní bludiště únikových chodbiček

V malé krabičce jsou stručná, ale dostačující pravidla v češtině a slovenštině, oboustranná startovní kartonová karta s vězněm a únikovými chodbami (5 chodeb na “jednodušší” a 6 na “náročnější” straně) a balíček 69 hracích karet. Karty mají poměr stran 2:1, čímž připomenou dílky domina. Nejedná se o standardní velikost karet, což je důležité pro napojování karet během hry.

Po grafické straně se jedná o jednoduchý koncept. Na jednostranných kartičkách jsou různé chodby, větvící se či jen prodlužující, některé jsou zakončené rukou se svítilnou/baterkou. Tomu odpovídá i barevnost, která se drží jednoduchého vyobrazení podzemních chodeb či tunelů ve stylu her Sabotér či Karak.

Kompletní recenzi hry si můžete přečíst zde

Kulišák - napínavá dětská hra

To je neštěstí! Paní Krupičkové před chvílí někdo ukradl voňavý, čerstvě upečený koláč. Jestli zloděje rychle nenajdete, určitě se s ním schová ve skrýši a tajně ho tam celý sní. Nezbývá, než povolat partu detektivů, tedy vás, abyste případ vyřešili. Zápletka pro dětské hráče přímo parádní.

Stejně jako celá hra Kulišák, kterou na český trh přináší společnost MindOk. Jedná se o již starší hru s originálním názvem Outfoxed!, která ale neztratila nic na kráse a zábavnosti. Hra je určena dvěma až čtyřem hráčům od pěti let, kteří u ní stráví odhadem půl hodiny. Z testování můžu potvrdit, že hru zvládnou i tříletí a dokonce při ní ukážou první náznaky deduktivního myšlení.

Pravidla jsou jednoduchá. Nikdo určitě ani nečekal nic jiného. Na začátku svého tahu musíte říct, jestli chcete zkoumat, nebo „ťapat” (alespoň tak jsme tomu říkali my během hraní). Fígl je v tom, že všechny 3 kostky, které hodíte, musí zobrazovat vámi dopředu zvolenou aktivitu, tedy zkoumání, nebo ťapání. Máte možnost dvakrát přehodit vámi vybraný počet kostek. Pokud se vám to nepodaří, Kulišák s dortem postoupí o několik políček blíže ke svému úkrytu. Počet políček je stanoven na základě obtížnosti hry, kterou si sami nastavíte. Pokud Kulišák uteče, prohráli jste.

V rámci dětských her nemám Kulišákovi co vytknout. Hra je napínavá, hezky provedená a děti i dospělé baví. Navíc si díky rychlosti postupu Kulišáka můžete sami upravovat obtížnost. Pochválit musím i insert, kde má každá herní komponenta svoje místo. Jen s obalenými kartami se zde nepočítalo, ale to dětské hře dokážu odpustit.

241651805_10159525197023850_7535183938313006610_n

Kompletní recenzi hry Kulišák si můžete přečíst zde.

Útulná doupata - rodinná hra
Vlněné ponožky do zimních bruslí vaši mývalové rozhodně musí mít!
????????????????️????
Pod roztomiloučkým hávem se skrývá čistý kombinační masakr. Vaše zvířátka pilně sbírají surovinky a budují si útulný doupata než přijde krutá zima. Každý zvířecí klan má možnost rozšířit svoje dovednosti díky udělátkům a svůj doupátkový komfort zvyšovat pomocí potěšeníček. Pod přehlednou a intuitivní grafikou se schovává perfektně fungující mechanismus. Po každém kole se mění téměř celý plán, takže vás hra rozhodně nenechá usnout na vavřínech. Systém umisťování hozených kostek, který do hry přináší žádaný díl náhody a napětí je prostě super. Troufnete si připravit svůj klan na tvrdou zimu? Pokud se vám líbil Divukraj, doupata nutně potřebujete! ????
1 - 5 hráčů, herní doba 45min+, od 8 let
 
Útulná doupata - rodinná hra

 

Kroniky Avelu

Kooperativní hra Kroniky Avelu baví děti i dospělé. (1-4 hráči, věk: 8+)

Velmi milé překvapení v podobě krásně zpracované a nenáročné hry, která obsahuje mnoho propracovaných maličkostí, tvořící dobře fungující celek.

Variabilnost hry vám umožní nastavení obtížnosti. Na začátku hry si zvolíte rozestavení mapy a jak silná bude hlavní Bestie, která přijde na řadu ve druhé polovině hry. 
Ve hře můžete vyjádřit svou kreativní duši a vybarvit si svého avatara, kterému dáte originální jméno. 

Cílem hry je ubránit hrad před útokem příšer, které se objevují v lesích okolo hradu. Při objevování krajiny v okolí, také můžete najít studnu přání, prodejnu pastí, směnárnu zboží a mnoho dalších užitečných míst, které se hodí při obraně hradu. Váš tah se skládá ze 2 akcí, kdy máte na výběr mezi pohybem, bojem, využitím speciálního dílku a odpočinkem.

Na zádech nesete batoh do kterého si dáváte vše co najdete, ale není nafukovací, takže co se vám do něj nevleze musí zůstat v lese.

Pozor! čas zde neúprosně běží, dokážete se vyzbrojit dříve než vyjde černý měsíc Kurodar a příšery zaútočí na hrad?

A pokud hned nevyhrajete, nevadí vezměte kostky, změňte strategii a vrhněte se znovu na příšery.

Kroniky Avelu