5. 1. ZAVŘENO INVENTURA

Co na hru Soluna říkají v Říši her?

Malá kombinační hra z velkého vesmíru pro dva hráče.

Deskoherní speciálka HRAS z pasáže Rokoko na Václavském náměstí lokalizovala již poněkolikáté malou rodinnou hru, překvapivě se však nejedná o další kapesní karetku. Pod hrou Soluna z roku 2012 je podepsán designér Bruno Faidutti a umělec Steffen Mühlhäuser. Jde o předělávku Faiduttiho tahového Babylonu z roku 2003.

V modré krabičce na hráče čeká látkový váček, dvanácti oboustranných masivních dřevěných žetonů s vesmírnými tělesy a sedm bodovacích hvězd. Na každé ze svých dvou stran je žeton upraven do podoby jiného ze čtyř možných symbolů – slunce, měsíce, hvězd anebo komety.

Na začátku hry je všech dvanáct žetonů náhodně rozhozeno na stůl a pro danou partii se hraje s odhalenými symboly. Mladší hráč si vybere, zda začne on, či dá přednost soupeři. Hráči se střídají na tahu. Ve svém tahu mohou žetony stohovat na sebe při splnění jednoho z následujících pravidel: buď na sebe položí stejně vysoké sloupce nehledě na symboly, anebo jakkoliv vysoké sloupce, ovšem se shodným symbolem. Kdo nemůže dle těchto pravidel provést další stoh, prohrál. Hraje se vícero partií, a kdo získá čtyři hvězdy, stává se celkovým vítězem.

Zhodnocení hry

Soluna je fungující mikrotahovka, která je vhodná na cesty. Jednu partii odehrajete za pět minut. Kvalita žetonů a zejména jejich povrchová úprava je úchvatná. Ano, někdy hra podléhá náhodě a pořadí hráčů rozhoduje, protože již od počátku hry víte, že vám nemohou vyjít tahy. Ale stává se to málo kdy. Faktem je, že stačí jediná kombinatorická chyba a můžete soupeři odevzdat hvězdu.

Pokud hledáte něco mezi hrou a hlavolamem pro dva, pak Soluna může být cestou ke hvězdám.

Soluna od Říše her

Recenzi od Říše her najdete zde